De la ce vârstă orice cetățean al RM are dreptul de a participa la acțiunile stipulate în art. 40 din Constituția RM?

24 may 2019 11

Articolul 40. Mitingurile, demonstraţiile, manifestările, procesiunile sau orice alte întruniri sînt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Veaceslav.

Oricine este liber să participe activ sau să asiste la o întrunire.

Organizarea acestora se poate face doar de către persoane fizice cu capacitatea deplină de exercițiu. Minorii care au împlinit vârsta de 14 ani, precum şi persoanele în privinţa cărora este instituită o măsură de ocrotire judiciară pot organiza... mai detaliat întruniri doar împreună cu o persoană în privința căreia nu a fost instituită o măsură de ocrotire judiciară.

Vedeți Legea privind întrunirile: http://www.legis.md/cautare/rezultate/110166

23 september 2019