De la ce varsta un minor poate sa-si puna semnatura?

05 april 2018 964

Copiii au dreptul sa semneze in catalogul scolar atunci cand sunt informati despre regulile de securitate? De la ce varsta?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Advocate

De la 7 ani copii pot pune semnătura pe acte din viața de zi cu zi.
Faptul că copilul a semnat regulile de securitate încă nu înseamnă că el le-a înțeles. În orice caz, copii răspund pentru prejudiciul care l-au cauzat de la 14 ani și numai dacă au... mai detaliat bunuri cu care să răspundă.
În rest, pentru copii răspund părinții. Deci s-ar putea construi argumentul că regulile de securitate trebuie aduse la cunoștința părinților fiindcă ei sunt cei care se ocupă de educația copiilor și ei sunt cei care răspund financiar pentru dauna creată de copil.

06 april 2018