Decadere din drepturi

24 november 2018 292

Buna ziua. Sunt in proces de judecata cu fostul sot pentru decaderea din drepturi parintesti. De cand a fost obligat sa achite pensie alimentara pentru copil nu a platit niciun leu, in aprilie o sa fie trei ani deja. Judecata a avut loc la Falesti unde mi s-a spus ca acesta nu-i motiv pentru a-l decadea din drepturi. Azi am aflat ca e inchis pentru ca nu a platit pensia alimentara si l-au inchis pentru 10 ani. Spuneti-mi, va rog frumos:
1. E posibil sa fie condamnat la atatia ani pentru ca nu a platit pensie alimentara, sau a fost inchis pentru altceva?
2. Acum o sa-l decada din drepturi sau e posibil iar sa se termine judecata in favoarea lui?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

1. Soțul dvs este daca este închis, atunci cu totul pentru altă faptă și anume pentru o infracțiune, neplata pensiei alimentare nu are ca sancțiunea urmări penale.

2. Neplata pensiei alimentare timp de 1 an de soț duce la decăderea din drepturile părintești, adresați-vă in instanța cu o acțiunea în... mai detaliat sensul dat motivând acest fapt și făcând dovada neplății

25 november 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

În suplinirea celor menționate de către colegul meu mai sus, este cazul să prezentați instanței de judecată acte eliberare de către executorul judecătoresc.
Or, anume asemenea copii adeveresc fapul că nu a fost achitată pensia de întreținere.

25 november 2018

buna ziua. ma scuzati de atita deranj. dupa cum am scris mai inainte am fost in proces de judecata cu fostul sot pentru decaderea din drepturile parintesti. la prima judecata de la falesti mi-a fost respinsa in favoarea lui. am transmis dosarul la balti si acolo mi-a fost respins deasemenea... mai detaliat in favoarea lui . am ajuns la CURTEA SUPREMA DE JUSTITIE A REPUBLICII MOLDOVA. Si aici mi sa declarat inadmisibil recursul inaintat de catre mine.
vreau sa mentionez ca :
1.in aprilie sau inplinit trei ani de cind a fost judecata la UNGHENI pentru incasarea pensiei alimentare si nu am primit de la sot nici un banut nici in ziua de azi
2.nu participa in nici un mod la educarea copilului si plus la toate la moment este inchis in penitenciar conform articolului 145 pe 11 ani.
spunetimi va rog de ce nul decad din drepturile parintesti,unde sa ma mai adresez?

21 may 2019