Decădere din drepturile părinteşti

17 february 2022 93

Bună ziua. La divorț (care a avut loc un an și jumătate în urmă) nu am cerut încasarea pensiei alimentare pentru copil. Acum pot să cer decăderea din drepturile părinteşti a tatălui copilului, dacă acesta după divorț nu contribuie cu nimic la creșterea și educația copilului şi nu menține nicio legătură cu copilul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna, e posibil
Potrivit Codului Familiei:
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a)se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b)refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c)fac abuz de drepturile părinteşti;
d)se comportă cu... mai detaliat cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e)prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f)suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g)au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h)în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.
Potrivit Codului Familiei:
Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească, poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară locală/teritorială și se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.

18 february 2022