Decădere din drepturile părintești

08 april 2021 15

Buna ziua. Tatal copilului nu a achitat pensia alimentara de 3 ani si nici cu copilul nu comunica. Spuneti-mi, va rog, care este procedura de decădere din drepturile parintesti si cum e posibil sa trec băiatul în familia mea. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Ar fi bine sa va adresați unui avocat pentru a va întocmi cererea de chemare in judecată pentru decăderea din drepturile părintește unde se indica motivele de fapt și de drept. Temei pentru decăderea din drepturile părintește este chiar neplata pensiei alimentare.

Schimbarea familiei copilului la moment nu este... mai detaliat posibila deoarece se necesita acordul tatălui de aceea inițial dacă va adresați cu acțiunea on judecată de decădere și instanța emite hotărârea in acest sens, ulterior veți putea schimba familia fără a fi necesar acordul tatălui.

09 april 2021