Decăderea benevola din drepturile parintesti

25 june 2019 159

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog frumos, dacă unul din părinți benevol pleaca la notar si scrie declaratie de renunțare la drepturile părintești cu condiția ca sa nu achite pensia alimentara până la atingerea majoratului, care este valoarea acesteia si daca numaidecât trebuie confirmata prin instanța de judecată.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Articolul 68. Modalitatea de decădere din drepturile părinteşti
(1) Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.
Notarul nu o să vă admită o asemenea cerere, dar nici valoare nu va avea.

26 june 2019