Decăderea din drepturile părintești

14 february 2021 36

Bună ziua. Fostul soț este infertil cu diagnosticul azoospermie totală. Am făcut un copil prin ECO cu un donator. Acum un an, am divorțat și el nu se interesează de copil, nu achită pensia alimentară. Care este procedura pentru a-l decădea din drepturile parintesti și cât mai repede? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Fostul soț este inscris in certificatul de naștere a copilului?
Decaderea din drepturile părintești se face exclusiv prin instanța de judecată.
În acest sens urmează a prezenta probe in sensul confirmarii temeiniciei decaderii din drepturile părintești.
Cel mai bine de incadrat in mai multe din condițiile de mai jos.
Părinţii pot fi... mai detaliat decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

14 february 2021