Decăderea din drepturi părintești

29 january 2020 159

Împreună cu soțul meu avem 2 fete minore. Cu acordul soțului am plecat peste hotare. Peste o lună el îmi zice că vrea să se căsătorească cu altă femeie și dă la divorț. A primit divorțul fără prezența mea. Acum el mă amenință că mă decade din drepturi părintești. Vreau să știu dacă el poate să facă aceasta în lipsa mea.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua Aliona,
Este dificil a decadea din drepturi parintesti o persoana responsabila, practic imposibil. Sunt decazuti din drepturi parintesti persoanele care au vicii - alcool, moravuri, droguri, iresponsabilitate.

29 january 2020