Decaderea din drepturi parintesti

23 december 2018 174

Buna ziua. La moment divortez de fostul sot. Avem un copil de un an jumate. Pensia alimentara a achitat-o doar citeva luni, dupa care a incetat. Conform graficului de intrevederi, il ia de 2 ori pe saptamana. Il pot decade din drepturi pentru neplata pensiei alimentare? El refuza sa o achite, alte cheltuieli nu suporta, doar vine si-l ia conform graficului.

Jurist comments 3

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, legislatia prevede urmatoarele situatii cind parintii sunt decazuti din drepturile parintesti: Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă... mai detaliat socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.
Astefl, in cazul dvs., ar putea fi posibil.

24 december 2018
  • Legal consultant

Bună ziua Anastasia,

Codul Familiei prevede că părintele poate fi decăzut din drepturile sale părintești în caz că se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere.

Astfel Dvs. puteți să inițiați procedura de decădere din drepturi părintești.

Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale... mai detaliat judecătorească.Cererea privind decăderea din drepturile părinteşti se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

24 december 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Anastasia,
Deși după cum au menționat și colegii părintele poate fi decăzut din drepturile părintești pentru anumite motive prevăzute de lege, nu sunt sigur că decăderea din drepturi o să vă rezolve problema.
Aceasta deoarece, tatăl poate să achite restanța la plata pensiei de întreținere pe parcursul examinării cauzei sau chiar... mai detaliat și după ce se adoptă o hotărâre privind decăderea acestuia din drepturi părintești.
De altfel, achitarea ulterioară a restanței la plata pensiei de întreținere constituie temei pentru repunerea în drepturi a tatălui, iar Dvs. o să vă pomeniți în aceiași situație.
De asemenea, fiind decăzut din drepturile părintești tatăl oricum își păstrează obligațiile părintești, iar aceasta în incubă obligația de a contribui material, inclusiv la creșterea și dezvoltarea copilului, acestuia neputîndu-i fi îngrădit dreptul de a avea întrevederi cu copilul său din acest motiv.

24 december 2018