Decaderea din drepturile parintesti

05 july 2018 92

Buna ziua. Sunt divortata de 2 ani, avem custodia comuna q copilului. La moment eu sunt in Italia, tatal in Germania, iar copilul este la o cumnata. Eu vreau sa iau copilul cu mine in Italia, el nu e de acord deloc. Sunt insarcinata de la actualul sot, vreau sa raman cu traiul in italia si sa imi iau si copilul aici. Fostul sot nu este de acord - zice ca pleaca acasa si ma decade din drepturi. Ce pot face in asa situatie? Eu imi vreau doar copilul linga mine. Cum procedez?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Elena,
Spuneți-ne dacă potrivit hotărârii judecătorești s-a stabilit domiciliul copilului cu Dvs sau nu? Sau hotărârea judecătorească prin care este desfăcut căsătoria nu spune nimic despre domiciliul copilului minor?
Dacă nu este prevazut cu cine este domiciliul copilului minor trebuie să solicitați stabilirea domiciliului copilului minor.
De asemenea, va fi... mai detaliat necesar să solicitați de la fostul soț, mai întâi pe cale extrajudiciară obținerea acordului notarial la perfectarea actelor și ieșirea din țară a copilului, iar dacă refuză urmează să contestați refuzul în instanța de judecată și să solicitați permisiunea de a perfectare a actelor de identitate moldovenești și ieșirea din țară fără acordul tatălui.
Decăderea din drepturile părintești nu întotdeauna este soluția corecta pentru toate țările, în plus copilul sta la o soră a soțului, iar soțul cu siguranță îngrijește și el copil și manifestă interes față de acesta.
De altfel, legislația prevede anumite motive din care poate fi decăzut din drepturi părintești părintele.

06 july 2018
  • Legal consultant

D.na Elena, concomitent dacă DVS înaintaţi cerere în instanţă pentru a stabili domiociliu copilului, tot în aceiaş cerere să solicitaţi să vă permită instanţa să plecaţi cu copilul după hotarele ţării.

07 july 2018
  • Legal consultant

Msi ales nici tata nu este în ţară. Tata v-a fi invitat în judecată, dar el nui, adica lipseşte.

07 july 2018