Decaderea din drepturile parintesti

17 december 2020 21

Buna ziua. Dupa divort, in conformitate cu decizia instantei, copilul minor a ramas cu traiul la mine. Tatal copilului nu a participat la cresterea si educatia fetitei. De fapt, a stat 8 ani la inchisoare si a fost eliberat anul trecut. De atunci nu a contribuit cu nimic la intretinerea copilului, nici nu s-a interesat de acesta. Nu am cerut pensie alimentara, pentru ca m-a amenintat. Eu, insa, de fiecare data cand vreau sa plec cu fetita peste hotare, trebuie sa ma umilesc in fata lui ca sa-mi dea acordul. In aceasta situatie, as dori sa-l decad din drepturile parintesti Nu vreau ca peste multi ani el sa-si aminteasca ca are un copil care e obligat sa-l intretina la batranete. Care este procedura? Ajutati-ma, va rog.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
E o procedură judiciară, une urmează a cumula probe privind lipsa unei griji fața de copil, de inaintat actiune si atras direcția pentru protecția copilului.

18 december 2020
  • Legal consultant

Buna d-na Anna, DVS puteți apeka în istanță, așa oprevede Codul familieiArticolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia copilul din maternitate... mai detaliat sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

19 december 2020