Decaderea din drepturile parintesti

21 august 2022 168

Buna ziua. Vreau sa renunt la pensia alimentara pe care o achita fostul sot si sa-l decad din drepturile parintesti. El nu comunica deloc cu copilul in varsta de 8 ani, il vede doar o data pe an. Atunci cand apare, face probleme. Pentru copil el e un strain. As vrea sa stiu ce drepturi va avea dupa decaderea din drepturile părintesti. Multumesc!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Ana, dacă o să-l dec-dești pe ex.soțul din drepturi părintești, el o să prelungească să plătească pensia alimentară. Sfatul meu nu trebuie să te refuzi de la pensia alimentară, ja să să plătească.

22 august 2022
Olga Turcan
  • Advocate

Buna ziua Ana, in completarea raspunsului colegului meu, as vrea sa va comunic ca procedura de decadere a drepturilor parintesti nu este deloc usoara, iar aici aveti nevoie de probe foarte bine motivate ca sa va reuseasca. Totodata in cazul dat cea mai inportanta procedura este acea prejudiciara unde stabilit... mai detaliat o strategie bine determinata. Sfatul meu este sa va adresati la un avocat, care va va ajuta sa actionat corect din punct de vedere juridic.
O zi frumoasa

22 august 2022