Decaderea din drepturile parintesti

07 december 2022 89

Buna! Nu sunt casatorita, dar traiesc cu un barbat si avem un copil de 4 ani, care poarta numele tatalui. Acesta ne-a parasit recent si s-a intors la sotia sa. El nu mai vine la copil, nu se intereseaza de el, nu contribuie cu nimic la intretinerea si educatia copilului. In plus, el ma ameninta ca o sa-mi ia copilul. Pot sa-l decad din drepturile parintesti?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Iulia.
Dacă tatăl copilului se eschivează de la drepturile părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere, acesta poate fi decăzut din drepturile părinteşti.

Codul familiei prevede următoarele:

Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la... mai detaliat plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

07 december 2022
  • Legal consultant

Buna Iulia, da colegulmeu dl. Sergiu corectv-a orientat, dar DVS trebuyi de o dată să solicitați de la concubin pensia alimentară, ca mai apoi să-l decădeți din drepturile în calitate de tată.

08 december 2022