Decaderea din drepturile parintesti

23 june 2020 238

Buna ziua. Am doi copii de la prima casatorie. Cand am divortat, copiii au ramas cu numele meu de familie. Un timp am achitat pensie alimentara, dar de cand fosta sotie s-a recasatorit si a mai nascut un copil, nu am mai achitat. Banii platiti de mine erau cheltuiti de ea nu in folosul copiilor mei. Ultima data cand m-am vazut cu copiii, purtau haine murdare si vechi. Am vorbit cu ea si am propus sa deschid un cont copiilor, dar ea nu a fost de acord. Atunci eu am deschis un cont pe o persoana straina si in fiecare luna depun pensia alimentara in contul cela. Acum am aflat ca fosta sotie m-a decazut din drepturi parintesti, iar copiii deja poarta numele ei de familie. Eu nu am fost instiintat de aceasta procedura. Ce pot sa fac in acest caz si unde pot sa ma adresez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In termeni cit mai scurti urmează sa va adresați la judecatorie unde sa examinat cazul, sa solicitati hotaritea si sa depuneti cerere de apel nemotivata pe tru inceput daca nu sunteți deacord cu decaderea din drepturile părintești.
Situația poate fi clarificata doar ca urmare a studierii dosarului din instanta de judecată... mai detaliat cit mai rapid posibil.

23 june 2020