Decesul nu a fost inregistrat

11 january 2022 19

Buna ziua. Soacra mea a decedat, dar decesul nu a fost inregistrat. Au trecut multi ani, iar acum, in cadrul procedurii de mostenire a terenurilor, ne cer certificatele de deces al soacrei si al socrului. La politie si la primarie n-au nicio inregistrare despre moartea soacrei. Ce putem face in acest caz?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Mariana, cum de înțeles n-a fost înregistrat, dar a fost dusă soacra la morgă, unde s-a putut să fie înregistrat ceva, sau nici la morgă n-a fost dus cadavru. Poate la biserică s-a dus, dar e imposibil. Nu te supăra, te afli într-o situație ne plăcută. Poate ceva... mai detaliat urme au rămas la cimitir, mai încercați.

12 january 2022

Buna ziua d-l Mihai!Va multumesc mult de raspuns.No fost dusa nicaeri,dupa deces la cimitir inmormintata.Ea toata viata o trait in satul cela,toti o stiu,stiu ca o decedat,dar urme nica,nimai mormintul.Da poate se poate de face mostenirea pamintului,numai cu docomentele socrului,ca pamintul e scris pe el?

12 january 2022