Decizie irevocabilă penală

05 june 2018 40

Buna ziua. Am și eu o întrebare la dumneavoastră. Fratele meu a fost declarat vinovat in cazul unui omor și a primit 10 ani de inchisoare. El a recunoscut vina parțial. Procurorul a scris apel și a cerut 18 ani. Necatind la faptul că fratele nu și-a recunoscut vina in totalitate, avocatul cu care avea contract, din motive necunoscute, nu a atacat decizia primei instanțe de 10 ani pușcărie. Fratele a scris la Curtea de Apel după termenul de 30 zile, dar apelul i-a fost respins, dar au aprobat numai apelul procurorului și i-au dat 18 ani pușcărie. Acum noi am scris la Curtea Supremă de Justiție, dar nu s-a schimbat nimic - decizie irevocabilă 18 ani. Ce mai putem noi să facem, că doar el prima data în așa situație și nu știa cum să procedeze în așa situație. Și din cauza avocatului totul a devenit grav de tot. Cum aș putea să întorc sau să demonstrez că avocatul poartă vina?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna. Puteți demonstra că de la avocat nu a parvenit nici o cerere de atac și ar putea să vă repuie în termen. Daca exista hotărire de la CSJ atunci nu mai puteți face nimic. Doar la CEDO.

14 september 2018