Decizie privind examinarea contraventiei in temeiul constatarii personale a agentului constatator

18 march 2020 217

Buna ziua. Recent am purtat o conversatie cu un inspector INP, care s-a finalizat cu o Decizie privind examinarea contraventiei in temeiul constatarii personale a agentului constatator. Inspectorul a vazut cum am efectuat o intoarcere intr-un loc interzis, fiind incalcate prevederile pct. 25 lit.d din RCR (art. 240 (1) al CC). Prin urmare, mi-a aplicat sanctiunea de 7.5 u.c.. Pe camera de bord, de pe care mi-a prezentat proba incalcarii, automobilul meu se vede partial, fiind acoperit de un microbuz, nr. de inmatriculare NU ESTE VIZIBIL. Am refuzat sa semnez si sa primesc copia, dar acum cateva zile am primit copia cu scrisoare recomandata. Codul Contraventional spune expres ca una din conditiile intocmirii acestei Decizii este recunoasterea faptei (vinovatiei, deci, dupa cum inteleg, semnarea Deciziei). Greseli in intocmirea deciziei nu sunt. Care ar fi sansele de a contesta, si care ar trebui sa fie argumentul pe care ma bazez in contestatie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Șansele sunt 50/50… totul depinde de probele administrate de agent, cît și faptul dacă acestea sunt în corespundere cu prevederile cod contravențional și nu lasă loc de interpretare sau neclarități.
Contestația urmează a fi depusă în termen de 15 zile din data cînd a fost adusă la cunoștință decizia de sancționare.

19 march 2020