Declararea venitului din activitatea de freelancer

25 december 2020 57

Salutare! lucrez online din Moldova, ofer servicii de marketing unei companii din străinătate. Am un venit lunar de până la 1.200 USD. Banii îi primesc pe card. Spuneți-mi, vă rog, sunt obligat să-i declar ca venit?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Persoana este obligată să declare orice venit și să achite impozitul pe venit cu excepțiile prevăzute de lege.

Desigur că nimeni nu știe despre veniturile dvs, însă, dacă primiți "salariul" prin transfer bancar, în cazul unui control fiscal, riscați anumite sancțiuni, amenzi, penalități etc.

27 december 2020