Declarația de renunțare la moștenire

11 march 2019 70

Bună ziua. Vă rog să mă ajutați. Dacă o persoană care se află în Italia vrea să renunțe la partea sa de moștenire, unde trebuie să întocmească această declarație: la ambasadă sau se poate și la un notar obișnuit din Italia? De ce acte are nevoie ca să o întocmească și ce acte trebuie să transmită nouă în Moldova în afară de declarație ca să le putem prezenta la notarul unde deschidem succesiunea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
E posibil și la notar, doar ca va fi nevoie de apostilat și de tradus cînd va veni în RM
Din acte e vor a de actele RM, la caz pașaport.

11 march 2019