Declarație de înregistrare a căsătoriei

19 february 2021 23

Buna ziua! Ce se întâmplă în cazul în care declarația de înregistrare a căsătoriei a fost depusa, iar soții nu se prezintă la oficiul stării civile în termenul indicat pentru înregistrarea căsătoriei? Se anulează tot, sau totuși se întocmește certificatul de căsătorie? Va mulțumesc pentru receptivitate!

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Iana.

Căsătoria nu poate fi încheiată în lipsa viitorilor soți sau chiar a unuia dintre ei, și nici prin reprezentant.
Respectiv, dacă viitorii soți nu se prezintă la data stabilită pentru încheierea căsătoririei, declarația de căsătorie nu mai are valoare juridică, și respectiv nu poate fi încheiată căsătoria.

Dacă viitorii soți... mai detaliat totuși doresc să se căsătorească, aceștia vor depune o nouă declarație de căsătorie, conform acelorași condiții/rigori.

Mult succes!

19 february 2021