Declaratie precum ca copilul minor e sub protectia si raspunderea parintilor mei

23 may 2021 167

Buna! Sunt divortat si in prezent ma aflu peste hotare. Acasa am lasat un copil minor cu parintii mei, dar nu am facut tutela. Cum pot sa fac de aici o declaratie precum ca copilul minor e sub protectia si raspunderea parintilor mei? Va multumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Eugeniu, de unde te afli sunt consulate a țării noastre, vă adresați întocmiți o procură pe un părinte, care trebue să se ocupe cu organizarea tutela asupra copilului.

24 may 2021
Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziuă! Pot să Vă ajut cu soluționarea problemei invocate.
În cazul Dumneavoastră trebuie să fie solicită nu tutela, dar custodia în baza Legii Nr. 140 din 14.06.2013 privind protecţia specială a copiilor aflaţi în situaţie de risc şi a copiilor separaţi de părinţi.
Pentru instituirea custodiei asupra copilului, va fi... mai detaliat necesară întocmirea și depunerea la organul tutelar teritorial Cererii privind instituirea custodiei asupra copilului și Declarației completate conform modelului aprobat de către Guvern privind acordul Dumneavoastră în calitate de părinte ca părinții voștri să iau copilul în costodie,să întrețină, să îngrijească, să educă copilul. Aceste acte trebuie să fie expediate potrivit modului indicat în art.13 alin.(3) din Legea Nr. 140 din 14.06.2013 privind protecţia specială a copiilor aflaţi în situaţie de risc şi a copiilor separaţi de părinţi, și anume:
a) prin scrisoare recomandată, adresată autorității tutelare locale;
b) prin mesaj electronic pe adresa electronică oficială a autorității tutelare locale, cu denumirea mesajului „Confidențial. Articolul 13/140/2013”;
c) prin intermediul persoanei în grija căreia se află copilul sau prin intermediul altor persoane.
Pentru detalii suplimentare o să puteți să mă contactați la numărul de telefon indicat în profilul meu pe yAvo.md

24 may 2021