Deconectare de la incalzirea blocului

23 february 2019 93

Buna ziua. Eu locuiesc intr-un bloc pe strada Grenoble, cladire noua cu sistem centralizat propriu pe toata scara de incalzire. Doresc sa ma deconectez de la acest sistem in favoarea incalzirii autonome. Pentru aceasta, am nevoie sa ma conectez la Moldova gaz, insa ei solicita aprobarea de deconectare de la asociatia blocului. In trecut am scris aceasta cerere, motivind ca sunt la etajul 12 din 13 si incalzirea e slaba si scumpa. Cererea a fost respinsa. Ce sa fac?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Inițial aceștia urmau să își întemeieze motivele de respingere a cererii, în caz contrar solicitați acest lucru pentru a putea cunoaște cauza.

De cele mai deseori clădirile cu sistem centralizat propriu nu permit acest lucru din motive tehnice care ar face imposibilă căldură autonomă sa fie obținută prin țevile sistemului... mai detaliat centralizat a casei deoarece nu corespund rigorilor.

Totuși, urmează să aflați de ce a fost respinsa cererea, ulterior aveți dreptul să înaintați o acțiune în judecată pentru a pretinde apărarea drepturilor și intereselor dvs.

24 february 2019