Demers expediat prim e-mail unei institutii publice

14 june 2021 30

Buna ziua. Dacă nu primesc răspuns timp de 30 zile la un demers expediat pe e-mail (pe timp de pandemie altfel nu era posibil de luat legătura cu aceasta instituție publica), ce trebuie sa întreprind mai departe?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Viorica, în cazul DVS trebue să depuneți o plîngere la poliție și cobform Codului contravențional, persoana vinovată trebue să fie tras la răspundere administrativ Articolul 71. Încălcarea legislaţiei privind accesul la informaţie şi cu privire la petiţionare
... mai detaliat (1) Încălcarea intenţionată a dispoziţiilor legale privind accesul la informaţie sau a celor cu privire la petiţionare
se sancţionează cu amendă de la 9 la 15 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.

15 june 2021