Demers la politie impotriva fostului angajat

28 january 2019 75

Buna ziua. Am nevoie de o consultatie sau un ajutor achitat in formarea unui demers la politie din numele companiei despre prejudiciul cauzat de fostul angajat, care a folosit informatia ce tine de clienti si este ocrotita prin contract ca sa nu fie utilizata in scopuri personale.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Plîngerea poate fi întocmită în formă liberă, cu identificarea tuturor datelor și anexarea de probe care confirmă fapta.
Totodată, dacă companiei a fost adus un prejudiciu de către fostul angajat prin folosirea unor date cu caracter confidențial, care sunt tratate ca secret comercial, ultimul poate fi atras și la răspundere... mai detaliat civilă pentru prejudiciul material sau de alt gen cauzat.

28 january 2019