Demisia de la locul de munca

29 january 2021 55

Buna ziua. Pe data de 29.01.2021 am depus cererea de eliberare de la serviciu, insa nu stiam ca va trebui sa muncesc 14 zile dupa ce voi demisiona. E si vina mea ca nu am fost atent, dar deja sunt angajat in alta companie si am plecare peste hotare incepand cu 01.02.2021 si nu doresc sa-mi pierd jobul nou. Puteti sa-mi spuneti ce sa fac? Din cate cunosc, pot sa-mi iau concediu anual achitat in anul 2021 (pana acum nu mi-am luat concediu). Angajatorul nu doreste sa mi-l ofere. Ce pot face mai departe.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Dvs urmează să vă apreciația dacă aveți nevoie de concediu anual de odihnă sau de emiterea ordinului de demisie pentru a putea munci în continuarea, pentru nerespectarea termenul de 14 zile angajatorul oricum emite ordinul de demisie doar că nu va achita salariul integral sau va face anumite rețineri, cel... mai detaliat puțin pentru neprezentareaa muncă acesta poate să vă concedieze chiar.

30 january 2021