Demisia din MAI

17 february 2019 38

Daca lucrez in MAI, si anume in carabinieri, si nu vor sa imi semneze raportul la concediere din motiv ca n-au lucratori, care este procedura prin care pot sa ma eliberez din serviciu?

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Ion, bună ziua!

Unul dintre principiile dreptului muncii este interzicerea muncii forțate. Astfel, nimeni nu vă poate obliga să activați contrar voinței Dvs.

Urmeză să înregistrați o cerere de demisie la Departamentul Resurse Umane, după care să activați 14 zile.

Semnarea cererii de demisie de către conducere nu este obligatorie, este suficientă înregistrarea... mai detaliat acesteia. În cazul în care se refuză și înregistrarea, puteți expedia cererea de demisie prin poștă cu scrisoare recomandată, iar avizul de recepție va servi drept dovadă de recepție a cererii.

18 february 2019