Demisia din motive personale sau prin acordul partilor?

15 may 2018 136

Care este diferenta dintre demisie din motive personale si cea prin acordul partilor? Care este varianta mai favorabila pentru un angajat?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Demisia din propria inițiativă.

15 may 2018
Iulia Furtuna
  • Advocate

Acordul de incetare este mai favorabil pentru salariat, pentru ca poate negocia cu angajatorul garantii suplimentare (e.g. indemnizatie discretionara de eliberare din serviciu, scrisoare de recomandare, transferul in proprietate a unor bunuri acordate salariatului pentru indeplinirea muncii, etc).

16 may 2018