Demisie scandaloasa

21 june 2018 141

Am 17 ani. M-am angajat oficial la o cafenea in calitate de chelner. Am lucrat o luna, apoi au aparut unele probleme de sanatate, din cauza carora am anuntat angajatorul ca ma concediez. Angajatorul nu mi-a oferit copia contractului de munca inca de cand l-am semnat si nici nu mi-a oferit o mostra a cererii de concediere, fiind de acord sa lucrez inca 2 saptamani dupa cum este prevazut. Dupa o saptamana m-a amendat, iar in urma unei agresiuni din partea angajatorului m-a rugat sa plec, respectiv salariu nu am primit . Ce ar trebui sa fac in cazul acesta?

Jurist comments 3

Iulia Furtuna
  • Advocate

Anastasia, in situatia Dvs au fost incalcate mai multe drepturi garantate salariatului conform Codului muncii. Adresati-va la inspectia muncii: http://www.ism.gov.md/ro/content/contacte

22 june 2018

nu am primit raspun de la ei ,in plus acum angajatorul ma ignora

23 june 2018
Iulia Furtuna
  • Advocate

Anastasia, ati depus o plingere la Inspectia Muncii cu descrierea tuturos acestor circumstante? Insistati, inclusiv la directorul inspectiei, sa primiti un raspuns, sa va informeze despre controlul efectuat la angajator. Trebuie sa primiti un exemplar al contractului individual de munca, o copie de pe ordinul de eliberare din serviciu; nu... mai detaliat este clar despre ce fel de amenda vorbiti (de regula pentru incalcarea disciplinei de munca nu se aplica amenzi, iar daca au fost constatate careva neajunsuri, este o alta ordine de compensare a prejudiciului material); agresiunile angajatorului, daca pot fi demonstrate (orice proba), reprezinta incalcarea demnitatii Dvs in munca; deasemenea trebuie sa primiti salariul pentru perioada lucrata. Dupa ce primiti raspuns de la inspectia muncii sau chiar acum, aveti dreptul sa va adresati in instanta de judecata.

24 june 2018