Demolarea gardului construit neautorizat de vecin

20 july 2016 511

Buna ziua. Intrebarea mea e urmatoarea: Am facut o plingere la procuratura, fiindca vecinul meu a facut o constructie prin care mi s-a lezat dreptul la proprietate. Aceasta constructie este o cladire receptionata cu incalcari in 2013 si un zid de 2 metri facut in noiembrie 2015. Am primit raspuns de la procuratura ca plingerea mea s-a transmis la Inspectia in constructii si am primit reaspuns de la Inspectia in constructii ca in urma verificarii documentatiei vecinului, constructia si anexele au fost facute fara autorizatie de constructie si ca a fost transmisa cauza la judecatorie conform art 179 codul contraventional. Am aflat ca mine este judecata. Vreau sa-mi spuneti, va rog, cum pot eu sa particip la judecata si sa am dreptul la cuvintare, fiindca ei o sa incerce sa fie doar sanctiune, dar eu vreau sa obtin demolarea zidului, fiindca el imi ingradeste accesul la proprietate. Si ce argumente as putea aduce ca sa pot obtine demolarea, fiindca ei o sa incerce sa invoce art. 30 din codul contraventional privind termenul de prescriptie. Ce as putea face in asa caz?

Jurist comments 2

Cristian Șchiopu
  • Law student

Bună ziua, Tatiana

1)Persoana asupra căreia s-a pornit procesul contravențional nu poate invoca expirarea termenului de prescripție fiindcă construirea unei clădiri neautorizate constituie o contravenție continuă. Reiese că până ce nu va demola vecinul din proprie inițiativă casa lui nu va începe să curgă termenul de prescripție și reiese că acesta... mai detaliat poate fi sancționat.

2)Iar conform articolului Articolul 179. Construcţii neautorizate şi intervenţii
neautorizate la construcţiile existente
Executarea construcţiilor de orice categorie, a lucrărilor de modificare, reamenajare, consolidare şi reparaţie capitală a clădirilor şi edificiilor, indiferent de tipul de proprietate şi de destinaţie, fără autorizaţie de construcţie, precum şi a construcţiilor ce cad sub incidenţa legislaţiei privind calitatea în construcţii fără licenţă eliberată în modul stabilit,
se sancţionează cu amendă de la 100 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 350 la 450 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere CU DEMOLAREA CONSTRUCȚIILOR NEAUTORIZATE şi remedierea construcţiilor afectate în urma intervenţiilor neautorizate.

Răspuns: reiese că în cazul în care se constată vinovăția persoanei și se va aplica acestei persoane sancțiunea va fi totodată și clădirea sa demolată conform hotărârii instanței fiindcă termenul de prescripție nu a expirat.

20 july 2016
Vladislav Mocanu
  • Law student
  • Other violations

Tatiana, mă alătur celor expuse mai sus. Pe lângă demolarea construcției și aplicarea amendei, d-stră puteți pretinde de la persoana în cauză (vecinul) plata anumitor prejudicii din motiv ca v-a sfidat libera exercitare a dreptului de proprietate asupra terenului ce vă aparține.

20 july 2016