Demolarea unei case

23 august 2020 94

Vreau sa demolez o casa batrineasca in sat. Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie si cine le elibereaza?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Este vorba de administrația publica locală.
Vedeți legea in construcții începând cu art. 17
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=94730&lang=ro

Totodată atrageti atenție la
Articolul 20. Lucrări care se pot executa fără autorizaţie de desfiinţare

Se pot executa fără autorizaţie de desfiinţare lucrări de demontare, demolare a construcţiilor care nu sînt înregistrate în registrul bunurilor... mai detaliat imobile.

24 august 2020