Depasirea limitei de viteza

02 july 2020 43

Ma aflu in afara țării. Când am fost acasa, am închiriat o mașină și mai târziiu am primit o scrisoare precum ca o camera a inregistrat ca eu am depasit limita de viteză. Acolo scria sa ma prezint cu permisul pentru aplicarea sanctiunii de 3 puncte de penalizare. Nu am fost până acum in tara si au trimis repetat scrisoarea mentionata. Ce pot sa fac? Ce consecinte pot urma? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Natalia!

Scrisorile respective conțineau doare o citație sau cea de a doua conținea deja Procesul-Verbal cu privire la contravenție?

În cazul în care conținea doar o citație puteți aștepta până nu vă vine Procesul-verbal cu privire la contravenție în speranța că va trece un an și INSP nu va reuși să... mai detaliat constate contravenția și veți scăpa fără să fiți sancționată conform art. 236 alin. (1) Cod contravențional cu o amendă de la 600 la 900 lei, cu 3 puncte de penalizare.

Dacă totuși sunteți un cetățean conștiincios, vă mustră conștiința într-atât de tare și aveți din cauza aceasta insomnie atunci vă adresați Către INSP cu o declarație prin care recunoașteți vinovăția în depășirea vitezei , le solicitați întocmirea Procesului-verbal în lipsă, cu remiterea acestuia la domiciliul din Moldova.
Astfel, în timp de 3 zile lucrătoare din ziua când ruda Dvs primește scrisoarea cu Procesul-verbal cu privire la contravenție sunteți în drept să achitați amenda în jumătate, prin intermediul oficiilor bancare ale Victoriabank.

Pentru aceasta, este necesar ca persoana care se deplasează la bancă să prezinte Procesul-verbal și copia buletinului Dvs.

Succes.

03 july 2020