Depasirea termenului de 180 de zile pentru masina cu numere straine

20 march 2019 396

Care este pedeapsa in cazul daca am depasit (cu mult) termenul de 180 de zile? Daca e sa achit vreo amenda, cam despre ce suma este vorba? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Cod contravențional art. 287 alin. (8) Nescoaterea de pe teritoriul vamal al Republicii Moldova a mărfurilor, vehiculelor, obiectelor şi altor valori prohibite introducerii pe teritoriul vamal al Republicii Moldova sau introduse cu obligaţia de a fi scoase... mai detaliat de pe teritoriul ei vamal ori nereturnarea pe teritoriul vamal al Republicii Moldova a mărfurilor, vehiculelor, obiectelor şi altor valori scoase cu obligaţia de a fi returnate în termenele stabilite în aceste obligaţii, ori nerespectarea măsurilor de politică economică şi altor restricţii prevăzute la trecerea mărfurilor peste frontiera vamală, în lipsa elementelor constitutive ale infracţiunii
se sancţionează cu amendă de la 84 la 90 de unităţi convenţionale, cu obligarea scoaterii de pe teritoriul vamal a mijloacelor de transport prohibite introducerii pe teritoriul vamal al Republicii Moldova sau introduse cu obligaţia de a fi scoase de pe teritoriul ei vamal.
In caz ca bunul nu va fi scos de pe teritoriu RM va surveni obligația de achitare a contravalorii.

02 may 2019