Depasirea termenului de 3 ani de circulatie pe teritoriul MD a autoturismului cu numere straine

02 january 2019 264

Detin un autoturism inmatriculat in RO, de asemenea am permis se conducere si buletin romanesc. Ce se intampla dupa ce autoturismul se afla pe teritoriul MD mai mult de 3 ani?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Codul Vamal,
Articolul 69. Termenul de aflare a mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul vamal de admitere temporară
(1) Organele vamale stabilesc termenul în care mărfurile şi mijloacele de transport de import trebuie să fie reexportate ori să li se atribuie o altă destinaţie aprobată de... mai detaliat vamă. Acest termen nu poate depăşi 3 ani de la data plasării mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul de admitere temporară.
(2) În cazul în care, în împrejurări excepţionale, termenul stabilit conform alin.(1) nu este suficient, Serviciul Vamal, în baza unei cereri justificate depuse de titularul autorizaţiei, poate prelungi acest termen pe o durată rezonabilă pentru a permite utilizarea autorizată a mărfurilor şi mijloacelor de transport.
(2.1) Perioada totală de aflare a mărfurilor şi mijloacelor de transport sub regimul vamal de admitere temporară nu poate depăşi 10 ani cumulativ.

Trebuie sa solicitati prelungirea termenului. (daca v-a fost anterior acordat termen de 3 ani)
Daca nu va acorda prelungirea, autoturismul trebuie scos de pe teritoriul tarii imediat.

03 january 2019