Depasirea termenului de sedere din cauza pandemiei

22 may 2020 90

Buna ziua. Prietenul meu este cetățean al RM, student in Romania, dar inca nu este cetățean roman. Din cauza pandemiei actuale, nu a reușit să părăsească țara, neavând un mijloc de transport sigur. A depășit termenul de ședere cu aproximativ 10 zile. În cazul în care i se aplică interdictie, poate justifica intarzierea cu actuala situație de stare de alertă din România? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Consultați o opinie juridică a unui jurist RO, situația ține de legile Romaniei.

28 may 2020