Deport si amenda

07 june 2019 172

Buna ziua. Am depasit termenul de sedere in spatiul Schengen cu pasaportul biometric si cand am dorit sa plec mi s-a spus ca nu pot intra in spatiul Schengen. Acum, dupa jumatate de an de cand m-am intors in tara, mi-a venit o amenda de 300 euro. Doresc sa stiu: daca o sa achit aceasta amenda, voi putea intra in spatiul Schengen?

Jurist comments 1

  • Paralegal

Achitati amenda stabilita, apoi adresațiva la Centrul Comun de Vize pentru o verificare SIS (Sistemul de Informaţii Schengen – interdicţie pentru intrare sau şedere), completînd formularul tip. Verificarea SIS constă în controlul existenţei sau inexistenţei vreunei interdicţii de intrare a persoanei respective într-o anumită țară sau dacă are interdicție de... mai detaliat ședere, sau are numai o atenționare, care constituie, de fapt, cauza interdicției.
Totodată incercați sa accesați pentru spațiul Schengen linkul de mai jos unde este descrisă procedura :
http://viza.md/content/video-afl%C4%83-gratuit-dac%C4%83-ai-sau-nu-interdic%C8%9Bie-de-intrare-%C3%AEn-spa%C8%9Biul-schengen

08 june 2019