Deport si cetatenie romana

14 february 2020 371

Buna ziua. Am fost deportat din Italia pe 5 ani pe numele Vlastitchi, dar de atunci am depus actele pentru cetatenie romana cu numele schimbat in Vlastitchii (o litera in plus). Schimba asta ceva sau pana la expirarea interdictiei nici cu pasaport roman nu pot merge in Europa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
dacă deportul a fost făcut în baza actelor MD, iar acum dețineci cetățenie RO, atunci cu cetățenia RO puteți circula liber, schimbul numelui sau prenumelui nu are importanță, se verifică în baza codului numeric IDNP

14 february 2020