Depozit frigorific

01 july 2019 70

Salut! Doresc sa construiesc un depozit frigorific pentru pastrarea fructelor si legumelor si am cateva intrebari: 1. De ce tip de teren am nevoie? 2. De unde obtin autorizatie de constructie? 3. Care este procedura obtinerii actelor de functionare ale depozitului?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună!

Stimate D-le Sergiu,
Intuiesc ca urmează sa practicați o activitate economica sau deja desfășurați activitate de antreprenoriat care, a determinat necesitatea unui depozit frigorific pentru depozitarea mărfii proprii, inclusiv și a terților, cu ulterioara comercializarea mărfurilor.

Astfel, în vederea ridicării unei construcții aveți necesitate de un teren cu destinația pentru construcții, depozit... mai detaliat frigorific pentru construcția căruia aveți necesitate de a obține certificat de urbanism, autorizație de construcție, precum și celelalte acte necesare pe care le găsiți dacă, accesați Legea Nr. 163 din 09.07.2010 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie

http://lex.justice.md/md/335823/

Toto in LEGE găsiți și autoritatea competenta sa elibereze autorizația de construcție și certificatul de urbanism.

Referitor la actele necesare funcționarii ulterioare ar fi cazul mai întâi sa ridicați construcția și să aibă loc recepția finala a acesteia după care puteți vorbi despre actele necesare funcționarii.

În dependenta de tipul mărfii ce urmează a fi depozitat pot fi necesare diferite acte, și/sau utilaje, locul special amenajat pentru evacuarea deșeurilor, scurgerea apelor reziduale, care vor permite obținerea unor asemenea acte permisive.
Este foarte important sa cunoașteți din start toate tipurile de mărfuri ce urmează sa le depozitați pentru a putea identifica cerințele atât normativ-tehnice, cât și legale pentru ridicarea și ulterior funcționarea unui asemenea depozit frigorific.

01 july 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Frigiderul poate fi construit si pe un teren cu destinatie agricola.
Terenul poate sa nu fie in proprietatea Dvs (poate fi arendat).
Pentru asistenta detaliata privind proceduri si acte necesare, puteti sa ma contactati la adresa de e-mail: office.potirniche@yahoo.com

02 july 2019