Depozite bancare în moștenire

06 august 2023 3

Salut! După moartea bunicului au ramas depozite bancare. Cât va trebui să plătesc notarului pentru eliberarea certificatului de moștenire? Există o taxa notarială pentru depozitele bancare? Exista și un card pe care a fost transferată pensia. Pot eu să solicit economiile de pensie ale defunctului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
LEGE Nr. 271 din 27-06-2003 cu privire la metodologia calculării plăţii pentru servicii notariale

Articolul 9. Plata pentru acţiunile succesorale de drept
(1) La eliberarea certificatului de moştenitor , pentru moştenitorii de clasa I se stabileşte plata de 0,5%... mai detaliat din valoarea moştenirii, pentru moştenitorii de clasa II se stabileşte plata de 0,7% din valoarea moştenirii, iar pentru ceilaiţi moştenitori se stabileşte plata de 1% din valoarea moştenirii.

07 august 2023