Depunere cerere de divort

08 may 2018 71

Buna ziua! Am o intrebare la dumneavostra. Din momentul depunerii cererii pentru divort, este posibil ca avocatul intarit prin procura notariala sa se prezinte la sedintele care vor avea loc in contiunare in locul meu? In cazul dat eu sunt persona care vrea sa depuna cererea pentru divort si ma aflu peste hotare, in Italia. Apropo, dispunind de toate actele in regula si cetatenia romana, este posibil de a depune cererea pentru divort aici, in Italia? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În cazul d-stră, urmează a ține cont de locul încheierii căsătoriei, astfel, dacă căsătoria a fost încheiată pe teritoriul Republicii Moldova, atunci și cererea urmează a fi înaintată aici.
Reprezentarea prin procură sigur este posibilă de către un avocat, în lipsa prezenței d-stră în țară. Pentru detalii va fi nevoie... mai detaliat de mai multe detalii.

O zi bună.

09 may 2018