Depunerea cererii de divort cu 2 copii minori

07 september 2019 122

Stam la chirie si vreau sa depun cererea de divort pe sector, am dreptul? E posibil sa-l decad din drepturile parintesti pe sot, daca demonstrez ca are datorii la credite, precum si un copil minor din prima casatorie, caruia nu-i achita pensia alimentara de cativa ani?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Iana,

Puteți să depuneți cererea de divorț la organul de stare civilă dacă:

1. există acordul comun al soţilor,
2. între aceștia nu există neînțelegeri referitoare la partajul proprietății comune în devălmășie, la întreținerea, educația și domiciliul copiilor minori comuni sau la întreținerea unuia dintre soți.

În cazul în care nu... mai detaliat există comun acord între soți privind întreținerea, educația și domiciliul copiluilui, sau în cazul în care celălalt soț nu își dă acordul prentru divorț - cererea de divorț se depune în instanța de judecată.

În ceea ce ține de decăderea în drepturi părintești, aceasta se face prin procedură judiciară și numai dacă soțul:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

O zi bună să aveți!

08 september 2019