Deschidere SRL

19 august 2021 173

Buna ziua. Intentionez sa deschid o SRL cu asociat unic. Decizia de infiintare (constituire) poate fi scrisa in forma libera sau este un model specific? Pe site-ul ASP nu este model de asa gen. Si in cazul asociatului unic, cand fondatorul va fi si administrator, pentru ce este necesar cenzorul? In statutul standard si cererea de infiintare este specificat cenzorul ca organ de control.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Vedeți in listă decizia fondatorului unic http://www.e-services.md/?q=ro/content/descarca-formulare

20 august 2021