Desfacerea CIM cu salariat pensionar

16 may 2018 871

Care este termenul de preaviz a salariatului pensionar despre desfacerea contractului individual de muncă?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Dacă înțeleg corect întrebarea, ar fi vorba de
Articolul 55. Contractul individual de muncă pe durată
determinată
(1) Contractul individual de muncă... mai detaliat poate fi încheiat pe durată determinată, conform art.54 alin.(2), în următoarele cazuri:
f) cu persoanele pensionate, conform legislaţiei în vigoare, pentru limită de vîrstă ori vechime în muncă (sau care au obţinut dreptul la pensie pentru limită de vîrstă ori vechime în muncă) şi nu sînt încadrate în cîmpul muncii - pe o perioadă de pînă la 2 ani, care, la expirare, poate fi prelungită de părţi în condiţiile art.54 alin.(2) şi ale art.68 alin.(1) şi alin.(2) lit.a);

17 may 2018
Iulia Furtuna
  • Advocate

Viorel, Codul muncii nu prevede un termen de preaviz pentru concedierea salariatului in legatura cu detinerea statutului de pensionar pentru limita de virsta (art. 86 alin. (1) lit. y prim din Codul muncii). Prin urmare, angajatorul poate in orice moment, dupa ce salariatul implineste virsta de pensionare, sa emita ordinul... mai detaliat de concediere care se aduce la cunostinta salariatului cel tirziu in ultima zi de munca. Daca sunt careva reglementari interne (politici, contract colectiv, etc) care prevad garantii suplimentare la concedierea salariatilor (de ex: preaviz, indemnizatie, etc), atunci angajatorul este obligat sa le respecte.

17 may 2018
  • Legal consultant

D-l Viorel, în Codul muncii ete art. 85 Demisia,puteţi să faceţi cunoştinţă.

17 may 2018