Despagubire RCA

25 september 2024 0

Buna ziua! Sunt vinovat de producerea unui accident rutier. Partea vatamata poate cere de la mine bani in caz ca asiguratorul meu ii ofera ca despagubiri o suma insuficienta pentru a repara paguba produsa de mine? Partea vatamata mi-a spus ca ma va actiona in judecata, desi pagubele sunt de ordinul sutelor de euro. Cum ma pot proteja? Multumesc.

Lawyer comments 3

  • Advocate

..așa, în grabă,,,,,,,,,...pretențiile se formulează față de asigurător...........respectiv, dacă sunteți indicat ca pârât, copîrât și, totuși, aveți asigurare. atunci instanța de judecată ar trebui să respingă pretențiile față de dvs și, eventual, dacă admite acțiunea parțial sau total, o admite față de asigurător......dacă asigurătorul nici nu a fost atras în... mai detaliat proces, atunci cererea de chemare în judecată ar trebui să fie respinsă........după cum țin minte eu, în legea privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru pagube produse de vehicule era o prevedere expresă că pretențiile se formulează față de asigurător.........respectiv, dacă sunteți acționat în judecată trebuie să faceți trimitere la această prevedere și să spuneți că dvs nu sunteți pârâtul corespunzător..........pentru detalii tel/viber +37369615655 ..........

25 september 2024
Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Alexandru,
Potrivit legii nr.106/2022 , Art 16 alin.2 , Persoana păgubită are dreptul să înainteze în instanța de judecată o acțiune civilă împotriva persoanei culpabile de producerea accidentului în scopul recuperării daunelor excluse din asigurarea obligatorie RCA, conform alin. (1).
Respectiv, raspunsul la prima intrebare acordată de dvs, este... mai detaliat Da, partea vatamată poate cere repararea prejudiciului de la dvs.
Referitor la faptul cum vă puteti proteja, ar fi bine sa angajati un avocat pentru a prezenta referinta, a negocia o posibilă tranzactie si a va reprezenta in instanta.
Mult Succes !

25 september 2024
  • Advocate

dacă paguba este de ordinul sutelor de euro, atunci ceea ce depășește „o sumă insuficientă” despre care s-a scris în întrebare nu are nici o legătură cu „daunele excluse din asigurarea obligatorie”.........

25 september 2024