Despagubire si retragerea plangerii

06 july 2019 109

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca pe mine a fost scrisa plangere cu invinuire pe articolul 190 alin. (2) CP. Pot sa ma impac cu partile vatamate si sa achit despagubirile? In caz ca partea vatamata isi va retrage plangerea, dosarul va fi inchis?

Jurist comments 1

  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

Infractiunea de escrocherie prevazuta la alin.2 art.190 Cod penal este una grava. Codul penal insa, permite impacarea doar pentru infractiunile usoare sau mai putin grave. Doar minorilor (care au varsta raspunderii penale) li se ofera dreptul de a se impaca pentru savarsirea unei infractiuni grave. Daca nu sunteti... mai detaliat minor atunci nu puteti sa va impacati cu partea vatamata. Respectiv, procesul penal nu poate inceta pe acest motiv.

07 july 2019