Despagubiri pentru daunele produse de un animal domestic

13 february 2020 45

Vaca vecinului mi-a deteriorat autoturismul. Am dreptul sa cer despagubiri de la vecin? Vaca era legata de un stalp, in fata curtii sale, dar lantul ajungea pana in fata gospodariei mele, unde am parcat masina, in fata garajului meu.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Da desigur, aici survine răspunderea dilectuală a proprietarului animalului iar dvs sunteți în drept să solicitați, de la persoana care deține animalul în posesie sau cel care are obligația de supraveghere, prejudiciului atât material, cât și moral pentru prejudicierea automobilului.

În situație respectivă ar fi bine de soluționat problema pe... mai detaliat cale amiabilă cu vecinul asta în cazul în care este de acord acesta, obținând o explicație de la acesta și prezentindui probe care ar justifica circumstanțele de fapt totodată să evaluați prejudiciul cauzat pentru putea solicita despăgubirea materiale.

În situația în care acesta nu va fi de acord litigiul urmeaza să fi soluționat pe cale extrajudiciară și anume prin a înainta o acțiune în instanță de judecată privind răspunderea dilectuală, unde veți indică circumstanțele de fapt și de drept.

13 february 2020