Despre acele 14 zile lucrate

10 may 2019 36

Buna! Am scris acum doua saptamini in urma cerere de eliberare si i-am dat-o sefului. Astazi l-am intrebat ce-i cu eliberarea mea si el mi-a spus ca n-are om in loc si ca trebuie sa-i achit banii pe masina de serviciu cu care doua luni in urma am nimerit in accident. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez eu in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Dacă aveți confirmare a faptului că a fost înaintată cererea de eliberare și că au trecut cele 14 zile, atunci sunteți în drept să nu vă prezentați la servici indiferent de ce spune șeful,are sau nu persoană în loc, ultimul urmînd să vă achite toate sumele restante și alte... mai detaliat prestații, în cazul unor acțiuni ilegale, vă puteți adresa cu plîngere la Inspectoratul muncii.
În partea ce ține de prejudiciul cauzat automobilului, dacă auto nu urmează să fie reparat din contul companiilor de asigurări spre exemplu CASCO, atunci, dacă sa stabilit că prejudiciul a fost cauzat de dumneavoastră „dacă sunteți declarat vinovat de către poliție”, urmează să restituiți prejudiciul cauzat indiferent dacă sunteți sau nu angajat pe viitor.

10 may 2019