Despre decizia CC din 10.05.2017 - "Interdicția eliberării documentelor de stare civilă..."

08 june 2017 94

Bună ziua. Referitor la decizia indicată în temă... Am interdicția de perfectare a documentelor din 2012. Acum câteva zile am mers la oficiul stării civile și am întrebat dacă îmi pot elibera adeverință de naștere. Au spus ca NU, deorece decizia Curții Constituționale referitor la art. 22 din Codul de Executare se va aplica doar pentru acei care vor primi interdicții începând din ziua adoptării deciziei. Sa înțeleg ca aceasta decizie nu este retroactiva? Ce pot face ca sa mi se permită perfectarea actelor de identitate? Va mulțumesc!

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Advocate

Solicitati in scris , iar refuzul il contestati in instanta de judecata !

09 june 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Efectul Deciziei CC constă în aceea că toate Încheierile executorilor judecătorești emise în baza art. 22 sunt nule. Mergeți la executor și solicitați în scris anularea Încheierii prin care a fost aplicată interdicția. În cazul unuo refuz aveți dreptul să depuneți o contestație în instantaode judecată.

09 june 2017