Despre Impozitul pe Venit al Gospodăriei Țărăneşti

16 may 2018 28

Plata pentru impozitul pe venit a întârziat. Pe data de 17 aprilie a fost făcut transferul bancar (plata pentru impozitul pe venit) la Trezoreria de Stat. A doua zi, data de 18 aprilie, a fost extrasa din contul bancar, prin ordinul Incaso, încă o dată suma (impozitul pe venit). Întrebarea este: Trezoreria de Stat este datoare să întoarcă aceasta sumă? Cum putem recupera aceasta sumă?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Deci în cazul dat, urmează să vă adresați cu cerere față de trezorerie, contabilul urmează să cunoască procedura, taxa urmînd a fi trecută că avans în contul la alte plăți viitoare.
În caz că doriți chiar restituirea, urmează să înaintați acțiune în instanță privind restituirea sumei.

19 may 2018