Despre moștenire

29 january 2020 45

Ziua bună! În urma decesului ambilor părinți, casa a fost trecută prin testament fratelui meu. Deoarece el locuiește după hotarele țării, mi-a făcut o procură generală pe casa părintească. Întrebare: am eu dreptul să-i transmit casa fiicei mele ca cadou în baza procurii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
dacă în procură este prevăzut dreptul de înstrăinare, atunci este posibil, verificați textul procurii, anume dreptul de a vinde, dona bunul imobil, dacă nu este prevăzut, atunci nu sunteți în drept.

29 january 2020