Detector de radar

10 july 2018 1252

Este legala folosirea detectorului de radare? Daca nu, căror norme contravine? De menționat că nu este vorba de antiradar.

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Grigore salut,

Art. 228 alin. (6) din Codul contravențional stipulează expres că se interzice deținerea, montarea sau exploatarea dispozitivelor care detectează semnalele mijloacelor de determinare a vitezei de deplasare a vehiculelor sau perturbă funcționarea normală a acestora.

Nerespectarea acestor prevederi duce la sancționarea cu o amendă de la 600 la 1200... mai detaliat lei cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

12 july 2018